Leírás
Egyszerre finom és egészséges? Igen! Ez a fekete fokhagyma!
A fekete fokhagyma hasonlóan mint az álltalunk ismert hagyományos fokhagyma, vajszínű, illatos növény, ami a feldolgozása során lesz sötétbarna - fekete színű, összetéveszthetettlen karakterű különleges csemege. A fermentált (öregített) fokhagyma egy sokoldalú gasztronómiai különlegesség, amely évezredek óta kedvelt alapanyag az ázsiai kultúrában. A fokhagyma jól ismert egészségmegőrző és öregedést lassító hatása a fekete fokhagymában sokszorosan érvényesül, mindezt a fokhagyma karakteres illata nélkül élvezhetjük.
Enyhe, édes ízének köszönhetően sokkal szélesebb körben kedvelt, az erős fokhagymaízt nem kedvelők is előszeretettel fogyasztják. Különleges, balzsamecetre hasonlító aromáját a konyhákban is hamar felfedezték, és ma már neves séfek alkalmazzák világszerte különféle ételféleségek (levesek, húsok, fagylaltok) ízesítésére. Íze, karaktere különösen jól harmonizál a friss salátafélékkel, avokádóval, halkészítményekkel (pl: tonhal, lazac), tojással, sajtokkal de egy egyszerű majonézet is különlegessé varázsolhatunk felhasználásával.
Fekete fokhagyma pürével készíthető étel ötletek:
Feket fokhagyma pürés vajkrém
Fekete fokhagymás majonéz
Önmagában fogyasztva is egy ízletes és egészséges csemege.
Az Umami íz:
Az umami valójában egy japán szó latin karakterekre való átírása, ami magyarra fordítva nagyjából kellemes ízt jelent.
Életünk során megtanultuk, hogy négyféle alapíz van: édes, sós, keserű és savanyú. De van egy ötödik, önálló íz is – az umami. Ezt a hosszantartó, kellemesen testes ízvilágot létrehozó glutaminsavat Kikunae Ikeda (1908.) vegyész professzor nyerte ki először a japán konyha tradicionális alapanyagából, a kombu nevű tengeri algából.
1985-ben a Hawaii-n megtartott Umami Nemzetközi Szimpóziumon jelentették ki először, hogy az umami teljesen önálló, nem a már ismert alapízek keveréke, hanem egy ezektől teljesen független íz.
De globális elfogadottsága – mint alapíz – a Miami Egyetem kutatóinak 1996-os tanulmányának köszönhető. Bebizonyították, hogy ténylegesen léteznek az emberi nyelv egész területén umami érző receptorok.
A fekete fokhagyma illetve a fekete gyöngyfokhagyma előállítása (fermentálása) során a friss fokhagyma színe feketére, állaga zselészerűvé változik és kialakul benne az ötödik íz, az umami.
Jó egészséget és Jó étvágyat kívánunk!